گروه فنی مهندسی الکتریکالا

تغذیه سوئیچینگ

یکی از قسمت‌های مهم یک اینورتر فرکانسی تغذیه سوئیچینگ می‌باشد. نسل‌های اولیه‌ درایوها از ترانسفورماتور با چندین خروجی ساخته شده بود ولی با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده‌ از نیمه هادی‌ها، شرکت‌های مختلف مبادرت به ساخت این قسمت با روش‌های جدید می‌کنند.
یک درایو ولتاژهای مختلفی مانند: 5 + و 10 + و 15 + و 24 +و... (با توجه به نیازهای مختلف یک‌ درایو) دارد.
استفاده از فریت به عنوان هسته ترانس‌ها و ماسفت به‌ عنوان یک سوئیچ هزینه و وزن‌ این قسمت را به شدت کاهش می‌دهد لذا دیگر تقریباً هیچ شرکتی از ترانس‌های قدیمی برای ‌ساخت ولتاژ مختلف مورد نیاز درایو استفاده نمی‌کند. در این قسمت توجه شما را به این مطلب جلب می‌کنم که قسمت سوئیچینگ دیگر نیازی به ورودی برق متناوب ندارد، بلکه ورودی خود را از لینک DC درایو و از روی خازن‌ها می‌گیرد و با توجه ‌به ورودی اینورتر می‌تواند حدود سیصد یا پانصد یا هزار ولت DC باشد. ولتاژ ورودی متناوب رادررادیکال دو ضرب نمایید تا ولتاژ DC بدست آید. این ولتاژروی سوئیچ می‌رودوپس ازآن باتوجه به نیازهای مختلف وبودن یک ترانس (چوک تغذیه) ولتاژهای مختلف ساخته وتوسط رکتیفایرهای مختلف وخازن‌های متفاوت این ولتاژها تثبیت می‌گردد. وقتی یک اینورتربرای تعمیربه تعمیرگاه می‌رسد پس ازتست ورودی وخروجی اینورترواطمینان ازصحت آنها بایدتغذیه سوئیچینگ تست گردد. باتوجه به اینکه اکثردرایوها دیجیتال‌ودارای کی پد می‌باشند، روشن شدن کی پد وداشتن ولتاژهای مختلف رویCPUودرایورمی‌توانددلیل سالم یاخرابی این قسمت باشد.
درصورتی که ولتاژها نبود با یک نگاه ظاهری می‌توان این قسمت‌ها را یک بررسی اجمالی نمود وسپس درصورت خرابی آن، قطعات را تعویض نمود. اگر باز با وجود تعویض آن قطعات تغییری‌ حاصل نشد، ابتدا باید سوئیچ‌ها را بررسی نمود. معمولا ماسفت و در در موارد نادر چوک و IC سوئیچینگ هم تعویض می‌گردد. خرابی خازن‌‎های روی برد شاید بیشترین خرابی این قسمت باشد. که حتی ظاهری سالم دارند ولی دلیلی برسالم بودن آنها نیست.

تغذیه سوییچینگ اینورتر


البته توجه متخصصین عزیز را به این مسئله جلب می‌کنم که تجربه می‌تواند در این کار کمک‎ زیادی به تعمیر کار نماید حتی مواردی دیده شده که برد از داخل (ترک‌های میانی بردچندلایه) قطع شده که تعمیرکاربا کار زیاد و تجربه می‌تواند این موارد را شناسایی و تعمیر نماید.
ولی درهرصورت شرط کار درست یک اینورترسالم بودن تغذیه سوئیچینگ است. لذا برای ‌سوئیچ کردن IGBT به دو پارامتر نیاز است، ولتاژ و فرکانس کریر که اولی ازتغذیه سوئیچینگ‌ و دومی از CPU می‌آید و هر دو آن‌ها نیاز به ولتاژ دارند.

 

 

یکی ازمهم‌ترین مواردی که می‌تواند به تغذیه سویچینگ آسیب برساند بستن اشتباه ورودی وخروجی بجای هم ویا نفوذ آب و یا مایعات و رساناهای دیگر به داخل درایومی‌باشد. گاهی موارد دیگری نظیرخرابی فن‌ها نیزموجب می‌شود تا تغذیه به طورکامل ساخته نشود. توصیه می‌شود در این مواقع به هیچ عنوان دستگاه برق دار نشود و با متخصصین تماس حاصل نمایید.

تغذیه سوییچینگ اینورتر

 

دفترفنی الکتریکالا با داشتن متخصصین باتجربه می‌تواندعلاوه برتعمیرانواع درایود‌رزمینه‌آموزش تعمیرتخصصی بابرقراری کلاس‌های ماهیانه، یاری‌رسان عزیزان وعلاقه‌مندان به صنعت‌الکترونیک قدرت باشد. لذامی‌توانید جهت شرکت درکلاس‌های فوق تماس حاصل نمایید.

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت