گروه فنی مهندسی الکتریکالا

ایمنی در کار با برق

در مورد ایمنی کار با برق در فیلم ها و عکس ها و مقاله‌های فراوان تلاش بر این بوده است که ولی باز می‌بینیم که از خطرات کار با برق گفته شود. اما باز شاهد آن هستیم که برق گرفتگی جان افراد بسیاری را می‌گیرد و یا باعث خسارات بدنی جبران ناپذیر می‌گردد. در اینجا به این نکته اشاره می‌کنیم طبق یک آمار در آمریکا برق گرفتگی در افرادی که سابقه بسیار بیشتری از کار با برق دارند به مراتب به نسبت بالاتر است.
این به این معنی می‌باشد که افراد با سابقه دچار یک نوع غرور کاذب می‌شوند که آنها را برق نمی گیرد!!! و همین اشتباه مهلک باعث می‌شود که جان و یا سلامتی خود را بر روی این اشتباه بگذارند.

 ایمنی در کار با برق

 در اینجا توجه عزیزان را مجدد ا به نکات ایمنی زیر جلب می‌کنیم: 

1 -حد ولتاژ یا آستانه ولتاژخطر برق گرفتگی درافراد مختلف یکسان نیست و در افراد هم در همه حالات نیزیکسان نیست در جاهای مختلف این مقدار را 70 ولت بیان کرده اند ولی این مقدار حتی برای یک فرد می‌تواند در شرایط مختلف مانند زمان‌های مختلف و مقدار وجود آب در بدن و حتی تعداد ضریان قلب و محل و مقدار تماس با برق می‌تواند متفاوت باشد .
2 -در کار با برق عبور برق باعث خسارت می‌گردد لذا قراردادن عایق در زیر پا تا حدودی می‌توان موثر باشد. سیم‌های پوسیده و بدنه تابلوها و وسایل برقی باعث برق گرفتگی شوند. توجه به خطر برق گرفتگی باید جدی گرفته شوند.
3 -هنگام کار با وسایل برقی از نبودن برق مطمئن شوید. قطع بودن کلید اصلی و سپس بازدید با ابزار متفاوت مانند فازمتر ولت متر وحتی تستر ولتاژ انجام پذیرد. دیده شده پس از قطع برق و وجود چسبندگی کنتاکت در یک کلید و یا وجود خازن هایی که دشارژ نشده‌اند و یا فاز برگشتی از جای دیگر برق گرفتگی اتفاق افتاده است.
4 - نصب فیوز مناسب و وجود سیستم ارت حداقل های یک سیستم برقی می‌باشد. سیستم ارت باید مرتب تست و بازرسی گردد. وصل یک سیم به یک وسیله دلیلی براینکه آن سیستم دارای ارت خوب است نیست .
5 -ابزاری که با برق کار می‌کنیم از عایق سالمی برخوردار باشند. بعضا دیده شده یک ابزار معمولی مانند انبر دست در اثر افتادن واصابت با زمین باعث خرابی و شکستگی عایق دسته شده وبی توجهی به این نکته کوچک باعث برق گرفتگی شده است.
6 - یک نفر برق کار نباید در دست خود انگشتر و ساعت فلزی و در گردن خود اشیایی مانند گردنبند داشته باشد این اشیا باعث افزایش شدت برق گرفتگی در اثر کنتاکت وجرقه حاصل و وصل شدن کامل برق به بدن می‌گردد.

 

 

 ایمنی در کار با برق

 

 7 -پس از اطمینان از بی برقی یک وسیله با پشت دست به آن دست بزنید که در صورت داشتن برق احتمالی رفلکس بدن به سمت خارج وسیله و دور شدن باشد در غیر اینصورت رفلکس به سمت اشیا حامل برق باعث وصل بیشتر و افزایش شدت برق گرفتگی می‌باشد.

8 -در برق گرفتگی در ولتاژهای بالا در جاهایی که سیم ولتاژ بالا به زمین وصل شده از قدم زدن درآن محوطه خودداری نمایید (اصطلاحا به آن ولتاژ گام می‌گویند) و حرکت در آنجا باید به صورت پریدن جفت پا باشد.
9 -ولتاژ های DC مانند اینورترها و خازن ها شدت برق گرفتگی بسیار بیشتر می‌باشد .
10 -افراد با تجربه باید دقت خود را بیشتر کنند زیرا توجه به این نکته که اولین اشتباه انسان آخرین اشتباه خواهد بود و این خطر با گذشت زمان از بین نخواهد رفت.
11 -خطر برق گرفتگی در بدن مرطوب یک میلیون بار بیشتر از بدن خشک است. اگر با برق سر و کار دارید، دمپایی یا کفشهایی با عایق خشک بپوشید و سعی کنید هیچ قسمتی از بدن تان به طور مستقیم با زمین درتماس نباشد. با دست مرطوب و خیس به کلید، پریز و وسایل برقی دست نزنید و هنگام نظافت مراقب باشید تا آب به تجهیزات برقی و کنتور پاشیده نشود.
با توجه به موارد ایمنی ذکر شده در صورت برق گرفتگی اقدامات زیر را با خونسردی انجام دهید:
الف) مصدوم را با یک وسیله عایق از جریان برق جدا کنید.
بعضا دیده شده در اثر عجله و عدم استفاده از وسیله عایق تعداد مصدومین افزایش یافته است.
ب) ازدادن مایعات فراوان بلافاصله به مصدوم خودداری فرمایید.
بلکه باید مایعات قندی نمکی و به آهستگی همراه باشد.
تعداد تنفس و نبض مصدوم را شمارش کنید، و اگر نفس نداشت به او تنفس مصنوعی دهید و بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرید.
پ) امکان دارد مصدوم با علائمی چون رنگ پریدگی، سرگیجه، رخوت، کاهش تعداد تنفس و ضربان قلب، دچار شوک شود. بنابراین فوری او را به پشت بخوابانید و پاهای او را ۲۰ سانتی متر (یک وجب) بالاتر از سطح بدنش قرار دهید و او را با یک پتو بپوشانید تا اتلاف گرمای بدن به حداقل برسد.
ج) گاهی برق گرفتگی با سوختگی همراه است. اگر سوختگی سطحی بود، موضع را با آب خنک شستشو داده و پانسمان کنید، اما اگر سوختگی عمیق بود، مصدوم را بلافاصله به مراکز درمانی برسانید.

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت