گروه فنی مهندسی الکتریکالا

اینورتر در سیستم‌های آبرسانی

اینورتر و تجهیزات اتوماسیون هوشمند در سیستم‌های آبرسانی استفاده می‌شود. این کار به منظور کاهش مصرف آب انجام می‌شود. چالش های پیش رو در تولید برق و مصارف مختلف آب در صد سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی های نو و صنعتی شدن دنیا و استفاده بی حد از انرژی‌های فسیلی، تغییراتی درآب وهوای کره زمین بوجود آمده. سوراخ شدن لایه اوزن، بالا رفتن بیش از حد دما به علت های مختلف، گرم شدن قطب‌ها و کم شدن نزولات جوی، افزایش جمعیت در صدسال گذشته که سبب استفاده بیش از حد از منابع آب زیر زمینی شده است، در اکثر جاهای دنیا کمبود آب به صورت یک معضل درآمده است. در خاورمیانه مخصوصاً ایران در پنجاه سال گذشته جنگل ها به نصف کاهش پیدا کرده.

آب‌های زیر زمینی کاهش قابل توجه پیدا کرده قنات‌ها که ازمنابع تامین آب و اختراع ایرانیان هوشمند بوده است به شدت آسیب دیده. احداث سدهای جدید و انتقال آب‌های سرزمینی ممکن است در کوتاه مدت ظاهراً مسائل آب را حل کرده باشد ولی با مطالعات بعدی مشخص شده باعث نابودی منابع و محیط زیست در جای جای ایران شده است خشک شدن دریاچه‌های متعدد در ایران و تغییرات حوزه‌های آبریزوانتقال‌های غیر کارشناسی باعث شده معضل‌های آب و هوایی اولین مسئله نسل های پیش رو قرار بگیرد که اقتصاد، کشاورزی، غذا، جمعیت و ... را تحت شعاع خود قرار داده است. خشکسالی‌های بوجود آمده و ریزگردها نیزمسئله ای است که قبلاً شاهد آنها نبودیم. ضرورت استفاده بهینه از آب باعث جلب توجه کشورهای همسایه نیز شده است. آب‌ها و رودخانه‌های مشترک مرزی هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشند.

در حوزه‌های آبریز داخلی هر روز با مسئله‌ای به نام آب مواجه هستیم. علاوه بر مصارف کشاورزی، نیروگاه‌ها و صنایع نیز مصرف کننده‌های بزرگ آب هستند. انتقال آب ازسرچشمه‌های کارون به زاینده رود و انتقال آن آب ظاهراً برای یزد ولی درواقع برای معادن سنگ آهن بافق نمونه‌ای از آن می‌باشد. بعضی مواقع در تولیدات کشاورزی قیمت آب مصرف شده به محصول تولید شده از قیمت بالاتری برخوردار است که تولید آن محصولات مقرون به صرفه نیست. مثلا در تولید هندوانه با آب آشامیدنی ... در استفاده‌های شهری هم نوع مصرف بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است.

 

 سیستم های آبرسانی

در سیستم های انتقال آب استفاده از اینورتر های فرکانسی در دنیا درحال گسترش می باشد ودر ایران هم کم کم به آن توجه می گردد. ولی تا نقطه مطلوب فاصله بسیار است. پروژه بزرگ مجهز کردن چاه های آب به اینورتر های فرکانسی خیلی جدی گرفته نمی شود ودر اولویت های چندم قرار دارد اختصاص بودجه لازم به آن هم کافی نیست در حالی که اگر نگوییم از نان شب واجب تر است اقرار نکرده ایم. نابودی دشت های حاصل خیز در اثر پدیده فرو رفت و اثر قطعی آن برحرکت لایه های زمین و پدید آمدن زلزله ها قطعی به نظر می رسد فقط زمان آن مشخص نشده است .
در این زمان استفاده از اینورتر های فرکانسی و تجهیزات اتوماسیون و هوشمند می تواند کمکی شایان به نوع استفاده وصرفه جویی از منابع آب نمایند. استفاده از اینورترهای فرکانسی در چاه‌های آب نقش مهمی در کنترل منابع حتی ریزش‌های آن به عهده دارد. ریزش چاه‌ها دیگر امری عادی شده و نابودی منابع زیر زمینی در همه جا دیده می‌شود. متاسفانه فرورفتن سرزمین‌ها و ایجاد چاله‌های فراوان در زمین‌های مرغوب و نابودی زمین‌های کشاورزی از نتایج آن است. استفاده از اینورتر های فرکانسی در تامین فشار ثابت سیستم های آبرسانی کمکی شایان به مصرف بهینه آب دارد. استفاده از تجهیزات اتوماسیون در مصارف آبیاری قطره ای امری اجتناب ناپذیر است.
یکی از مصارف بزرگ آب در نیروگاه های فسیلی و اتمی می‌باشد. تولید برق از انرژی خورشیدی وبادی وتبدیل آن توسط اینورترهای مخصوص برای تبدیل وانتقال به شبکه سراسری امری اجتناب پذیر شده است. عربستان سعودی که بزرگترین تولید کننده نفت در جهان است بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان را درحال ساخت دارد. که استفاده از اینورتر در آن برای تبدیل برق تولیدی جریان مستقیم به متناوب جهت انتقال به مراکز مصرف در توان‌های بسیار بزرگ در حال انجام است.

 

اینورتر در سیستم های آبرسانی

نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای:
تولید برق از دو سد برروی رودخانه هایی با دبی پایین با ارتفاع متفاوت یکی از روش های تولید برق و استفاده بهینه از آب می باشد که استفاده از تجهیزات اتوماسیون واینورتر های فرکانسی در آنها نقش مهمی بازی می کند.

در این روش در زمان مصرف بیشینه برق، سد بالایی برق تولید می کند و آب مصرفی در سد پایین دست ذخیره و در زمانی که شبکه برق ،مصرف پایینی دارد و برق هدر می رود. پمپ های قوی آب را از سد پایین به سد بالادست منتقل می کنند . نمونه این روش برروی رودخانه چالوس در سیاه بیشه انجام شده است. ولی در کشورهای پیشرفته به تعداد بالا انجام شده است.

اینورتر در سیستم‌های آبرسانی

نیروگاههای ژئو ترمال (زمین گرمایی) نیز یکی از روش های تولید برق می باشد ولی در این سیستم آب زیادی مصرف می شود و گران تمام می‌شود.

✔️ در مصارف خانگی وساختمان های بلند مرتبه برای تثبیت فشار واستفاده بهینه از آب ازسیستم های پمپ های موازی استفاده می شود و با توجه به مقدار مصرف پمپ موردنظر با دور متفاوت توسط اینورتر درمدار قرار می‌گیرد.

✔️ در حال حاضر استفاده از اینورتر و تجهیزات اتوماسیون علاوه بر کاهش مصرف انرژی در مصرف بهینه آب نقش مهمی بازی می کند و دیگر استفاده از آنها به عنوان یک کالای لوکس شناخته نمی شود بلکه استفاده از آنها را اجتناب ناپذیر می‌کند.

✔️ سیستم های بازیافت آب در کشورهای پیشرفته تا هشتاد درصد انجام شده و در یک پروسه پیشرفته آب استفاده شده برای سیستم های آشامیدنی و بهداشتی و مصارف دیگر کاملاً از هم جدا شده است . نمونه هایی وجود دارد که بیابان را آباد و از آب چندین بار استفاده می کنند وحتی تکنولوژی خود را صادر می‌کنند.تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت