گروه فنی مهندسی الکتریکالا

درایو در صنعت آسانسور و لیفت

این روزها آسانسورها در جهان و در زندگي روزمره افراد، دیگر يك كالا و وسيله نقليه عمودي محسوب نمي‌شود. با افزايش جمعيت جهان توسعه چشم‌گیر شهرها تكامل آسانسورهاي مدرن، ساخت آسمان‌ خراش‌ها و بلند مرتبه‎هاي عظيم و برج هاي نمادين سر به فلک كشيده كشورها رشد رفاه فردی و اجتماعی و...همه و همه دست به دست يكديگر داده و اين وسيله مدرن و پيچيده تكنولوژي را به ادغامی از مجموعه فن آوری‌های مدرن امروزی تبديل نموده است.

رعايت استانداردهاي ساخت نصب بهره برداری و نگهداري و مهم‌تراز آن‌ها افزايش دانش عمومي و تخصصي در خصوص استانداردهاي اين وسيله ضروری باعث تاثيرگذاری و مانع از بروز حوادث و وقايع گوناگون می تواند موجب ارتقاء كيفی و ايمنی آن در كليه فیلدها شده است وهمچنین باعث افزايش آرامش و آسايش خاطر كاربران تاثير گذار باشد.


همانطور که می دانید آسانسوریا بالابر وسیله ای برای انتقال از طبقه ای به طبقه دیگر در ساختمان‌های مختلف می باشد و در واقع اتاقک متحرکی است که می توان توسط آن به طبقات بالا یا پایین رفت.
به طور کلی، آسانسور به مجموعه تجهیزات حمل و نقل گفته می شود که انتقال عمودی مردم و یا وسایل بین طبقات ساختمان را فراهم می‌نماید.
یک آسانسور توسط موتور آسانسور نیروی لازم برای حرکت عمودی کابین را فراهم می کند. همچنین فرمان‌های لازم برای توقف های خودکار و کنترل آسانسور توسط تابلو فرمان آسانسور انجام می شود.

پس از اختراع و ساخت اینورترهای فرکانسی یکی از صنایع مهم که مبادرت به استفاده از آن به صورت زیاد و انبوه نمود، صنعت آسانسور، جرثقیل، تاور و پله برقی بود.وجود و ضرورت اهمیت استفاده از اینورترها یا کنترل کننده کاملا دراین صنعت حائزاهمیت است.
دلایل استفاده از اینورترها در آسانسور:

استفاده از اینورتر برای كنترل دور موتورها در آسانسور مزایای زیادی دارد كه مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • امکان کنترل جهت سریع و آسان موتور
  کاهش مصرف انرژی و هزینه برق
  راه اندازی ایمن که به موتور آسیب نرسدچون معمولا موتورها در حالت عادی جریان راه اندازی بالایی احتیاج دارند.
  مد های کنترلی متنوع برای حفاظت از موتور در برابر اضافه جریان یا تغییرات ولتاژ
  تنظیم کنترل سرعت با دقت بالا برای موتور با استفاده از پارامترهای مختلف راه اندازی
  امکان استفاده از برق 220 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز
  به دلیل ایجاد بارهای ژنراتوری در هنگام حرکت آسانسورها و اهمیت کنترل سریع و به موقع درمتوقف کردن ویا کنترل کردن آسانسوراستفاده ازاینورترها کاملا ضروری می باشد.

 

 

 

 درایو در صنعت آسانسور

برخی از شرکت های مطرح تولید کننده درایوهای آسانسوری به شرح زیر می‌باشد:


درایو وکن Vacon
شرکت وکن فنلاند مدل های خاص و درایوهایی که دارای اپلیکیشن مخصوص این صنعت هستند را تولید می‌کند. شرکتی مانند KONE مدلی مخصوص برای خود سفارش داده است.

درایو جفران (Gefran ( SIEI
برند جفران محصول کشور ایتالیاست ودرصنعت آسانسور مشتریان خاص خود را در صنعت آسانسور دارد.

درایو در صنعت آسانسور


یاسکاوا Yaskawa
یکی از برندهای مرغوب ساخت ژاپن می باشد که مدت‌ها در بازار ایران است و توانسته است به خوبی در این صنعت پیشرو باشد.

کنترل تکنیک Control techniques
یکی از شرکت های بزرگ اینورتر سازی انگلیسی است که چندین سال در ایران وارد و توزیع می شد و مدل‌هایی از آن بیش از بیست سال روی تابلو‌های آسانسور نصب وکار می‌کند .

درایو درصنعت آسانسور و لیفت

دلتا Delta
یکی از برندهای موفق کشور تایوان می‌باشد. دلتا هم درصنعت آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینوونس Inovance
کشور چین نیز مبادرت به تولید درایو نموده است که شاید بزرگترین آن اینوونس باشد. در ایران نیز چند سالی است که این برند وارد شده و دراین صنعت نیز مصرف می‌شود.

 
درایو در صنعت آسانسور
 

ریسان Partosanat
شرکت پرتو صنعت مبادرت به تولید درایو و مدلی خاص برای آسانسور نموده است این برند محصول کشورایران می‌باشد ومی‌توان به جرات گفت که این روزها رقیب سرسخت اینورترهای دیگر در انواع کاربری ها و آسانسور می‌باشد.

در کلام پایانی گروه مهندسی بازرگانی الکتریکالا می‌تواند مشاور شما درانتخاب بهترین گزینه‌ها واجرای پروژه‌های شما باشد.

 

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت