گروه فنی مهندسی الکتریکالا

راه اندازی موتورهای دور بالا با اینورترهای فرکانسی

موتورهای دور بالا و نحوه راه اندازی آنها توسط اینورتر های فرکانسی موتورهای دور بالا در صنعت بسیار استفاده می‌شوند دور خروجی هر الکتروموتور نسبت مستقیم  با تعداد قطب و مقدار فرکانس ورودی آن دارد.

                                                                     (قطب) RPM = f(hz)×60s×2/p

 
یعنی دور در دقیقه هر الکتروموتور مساوی فرکانس، ضرب در شصت ثانیه، ضرب در دو تقسیم برتعداد قطب الکتروموتور آسنکرون می‌باشد. چون حداقل قطب (pole) برای کارکرد یک الکتروموتور آسنکرون یک جفت یعنی دو می‌باشد،در فرکانس‌های شهری (در ایران50هرتز) می‌باشد. حداکثر دور نامی یک الکتروموتور 3000 است و در صورت نیاز به دورهای بالاتر، لازم است که فرکانس را بالابرد. دستگاه‌های تراش فلزات ، سانتزیفوژهای صنعتی، دستگاه های صنعت چوب، نئوپان، لبه چسبان، دستگاه های برش و....از جمله آنها می باشند. لازم به ذکر است که این کار برای موتورهای معمولی برای کارکرد در زمان کوتاه می‌باشد.

زیرا الکتروموتورهای معمولی به علل زیر نمیتوانند به صورت دائم با فرکانس بالا کار کنند.
-علت اول به اشباع رسیدن هسته آهنی الکتروموتور و تلفات ناشی از آن می‌باشد.

-دوم اینکه روتورالکتروموتورها برای دور نامی بالانس مکانیکی شده‌اند.

-سوم عدم تحمل بلبرینگ های معمولی در دورهای بالا می‌باشد.

 


راه اندازی موتورهای دور بالا با اینورترهای فرکانسی 

به دلایل ذکر شده برای کارهای دائمی باید از موتورهای مخصوص که تحمل دورهای بالا را داشته  باشند استفاده نمود. اکثر درایوهای معمولی در بازار قابلیت خروجی تا حدود 400 هرتز را دارند و برای بالابردن فرکانس باید پارامترهای پایه فرکانس  Upper frequency یا ( Base frequency ( Voltage  و یا حد بالای Frequency high limit و ماکزیمم فرکانس (Maximum frequency) را بالا برد.

 چون درهنگام راه اندازی در فرکانس بالا جریان راه اندازی هم زیاد می گردد. به همان نسبت که فرکانس بالا می رود باید زمان شتاب راه اندازی ( ACC) و زمان شتاب توقف (DEC) را هم زیاد نمود. در غیراین صورت باید درایو با توان بزرگتر انتخاب گردد تا از آسیب دیدن IGBT و قطعات درایو جلوگیری گردد اما برای فرکانس های بالاتر از400HZ کمتر درایوی این قابلیت رادارا می باشد. برای نمونه درایو دلتا مدل B با دادن پارامترهای خاصی تا 1000HZمی تواند فرکانس خروجی بدهد یا درایو کنترل تکنیک مدل SE همینطور یا درایوهای اروپایی اما برای بالاتر از آن معمولاً محدودیت های خاصی از لحاظ  کشورهای سازنده وضع گردیده است. زیرا یکی از موارد استفاده موتورهای فرکانس بالا در سانتریفوژهای انرژی هسته ای می باشد. ولی در بعضی استفاده‌های صنعتی نیاز به این فرکانس های خاص می‌باشد. درایوهایی نیز با نصب اپلیکیشن  (High speed) به این امر میتوان دست پیدا کرد. درایوهای ABB و VACON و .... این قابلیت ها را دارا می باشند.تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت