گروه فنی مهندسی الکتریکالا

انواع مدهای کنترلی

در اینورترهای فرکانسی انواع مختلفی از مدهای کنترلی بنا به نوع کاربرد استفاده می‌شود:


1- کنترل اسکالر ( V/F ) - ( Voltage per frequency ):
در این مد ولتاژ و فرکانس با یک شیب یکنواخت به حداکثر مورد نیاز می رسند این مد برای کارهایی ساده که احتیاج به گشتاور بالا ندارد، استفاده می‌گردد. مانند پمپ‌ها، فن‌ها، نوار نقاله یا کاربردهایی با گشتاور یکنواخت. اکثر اینورترها در این مد کار می‌کنند.

2- کنترل برداری بدون فیدبک (SVC) (sensorless vector control - open loop)

این مد کنترلی بصورت برداری کنترل می گردد و گشتاور بالاتری نسبت به حالت V/F به سیستم اعمال می‌کند. در این مد کنترل شار مغناطیسی (fluxe vector control) انجام می‌گیرد و بدون سنسور می‌باشد و در جاهایی که به گشتاور راه اندازی بالاتری نیاز است استفاده می‌گردد. درنتیجه جریان بالاتری از منبع مصرف می‌شود.

3-W(vector control and encoder) - (close loop) VC
این مد به صورت کنترل برداری با فیدبک می باشد و معمولا از اینکودر در پشت موتور یا در خط استفاده می‌شود. دقت در این حالت بسیار بیشتر از دو حالت قبلی بوده و ضریب خطا نیز کمتر می باشد ودر جاهایی مانند جرثقیل‌ها یا آسانسورها و دستگاه‌هایی که به دقت بالاتری نیازاست، استفاده می‌گردد.

4- کنترل گشتاور (Torque Control):
این نوع مد کنترلی برای جاهایی که احتیاج به کنترل گشتاور مانند جمع کن ها وبازکننده ها (Winder/unwinder) باشد، استفاده می گردد و با کنترل گشتاور می‌تواند مقدار فرکانس را کنترل کند تا سیستم با سرعت خطی یکسان و ثابت حرکت نماید.

 انواع-مدهای-کنترلی

5- کنترل مستقیم گشتاور DTC

Direct torque control:

کنترل گشتاور مستقیم یکی از روش های مورد استفاده در درایوهای متغیر فرکانس برای کنترل گشتاور و در نتیجه کنترل سرعت موتورهای AC سه فاز است. این شامل محاسبه و تخمین شارمغناطیسی موتور و گشتاور بر اساس ولتاژ اندازه گیری شده و جریان موتور می‌باشد.

6- پلت فرم کنترل DTC

DTC control platform:


اتصال شار استاتور با یکپارچه سازی ولتاژ استاتور برآورده شده است.

گشتاور به عنوان یک محصول متقابل بردار پیوند شار استاتور تخمین زده شده و بردار جریان و جریان اندازه گیری شده است. سپس مقادیر جریان گشتاور و گشتاور برآورد شده با مقادیر مرجع آنها مقایسه می‌شود. اگر شار و یا گشتاور تخمین زده بیش از حد تحمل مرجع باشد، ترانزیستور درایو فرکانس متغیر خاموش می‌شود و به طوری که اشتباهات شارو گشتاور در نوارهای تحمل خود را به همان سرعتی که ممکن است بازگشت کند برمی‌گردد. بنابراین کنترل گشتاور مستقیم یکی از انواع هیسترزیس یا کنترل انفجار است. به معنی ساده تر با کنترل شار استاتور، جریان، گشتاور و مقایسه در مقایسه کننده میکروسوئیچ‌ها (IGBT) خاموش و روشن می‌گردد.


تاریخچه DTC

در آمریکا توسط منفرد و در آلمان توسط دپونبروک در تاریخ بیست اکتبر ️ 1984 ثبت شده است. هر دو ثبت اختراع به عنوان خود کنترل مستقیم (DSC) نامگذاری شده است. اما Isao Takahashi و Toshihiko و Noguchi ، یک روش کنترل مشابه DTC را که در مقاله IEEJ و در مقاله IEEE منتشرشده را توصیف کردند. به این ترتیب نوآوری DTC معمولا به نام سه نفر فوق نام برده می‌شود.

تنها تفاوت بین DTC و DSC شکل مسیری است که در آن بردار شار کنترل می شود، مسیر قبلی شبه دایره ای است در حالی که دومی شش ضلعی است به طوری که فرکانس سوئیچینگ DTC بالاتراز DSC است. به این ترتیب در درایوهای کم و متوسط DTC درنظر گرفته می شود در حالی که DSC معمولا برای درایوهای قدرت بالاتر استفاده می‌شود‌. از زمان معرفی برنامه‌های خود در اواسط دهه 1980 ، DTC به دلیل سادگی و سرعت بسیار سریع گشتاور و کنترل شارژ برای برنامه های کاربردی درایو القایی ( IM) با کارایی بالا مورد استفاده قرارگرفته است.

DTC نیز در سال 1989 بررسی شد که پاسخ بسیار خوبی از موضوع را فراهم می کند. اولین محصولات موفق تجاری DTC، توسعه یافته توسط شرکت ABB، شامل برنامه های کشش در اواخردهه 1980 برای لوکوموتیوهای دیزلی الکتریکی آلمانی و در سال 1955 راه اندازی درایوخانواده ACS600 انجام شد. درایوهای ACS600 تا به حال توسط ACS800 وACS580 و ACS880 جایگزین شده است.

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت