گروه فنی مهندسی الکتریکالا

پروتکل ارتباطی درایوهای سری EZ

پروتکل ارتباطی درایوهای سری EZ ، پروتکل ارتباطی مدبا  می باشد که بصورت  ارتباط سریال آسنکرون مستر/اسلیو است. تنها یک دستگاه می‌تواند به "درخواست و دستور" query/comman با تمام شبکه ارتباط برقرار نماید. سایر دستگاه‌ها یعنی اسلیوها تنها اطلاعاتی ایجاد می نمایند تا بتوانند به "درخواست و دستور" مستر پاسخ دهند منظور از مستر کامپیوتر های PC، کنترلرهای صنعتی و یا PLC ها می‌باشد. و اسلیوها درایوهای سری EZ و یا سایر دستگاه‌های کنترل می باشند که با همان پروتکل به شبکه متصل می باشند .مستر می تواند ارتباط مستقلی با هر یک از اسلیوها برقرار نماید و یا می تواند پیغامی به تمام اسلیوها ارسال نماید .برای دستور و درخواست مستر، اسلیو باید پاسخ مناسبی ارسال نماید .برای پیغام‌هایی که مستر به تمام اسلیوها همزمان ارسال می نماید ، نیازی نیست اسلیوها پاسخ دهند.  

ساختار فریم ارتباطی

فرمت دیتای ارتباطی پروتکل مدبا  در درایو EZ به‌صورت RTU می‌باشد. Remote Terminal Unit در مد RTU  فرمت هر بایت به‌صورت زیر می‌باشد:

سیستم کدینگ: 8 بیت باینری، هگزادسیمال 9 ~ 0، A ~ F و هر فریم 8 بیتی شامل دو کاراکتر هگزادسیمال می باشد.

بیت‌های بایت: شامل بیت‌های استارت، 8 .بیت دیتا، بیت‌های پریتی و بیت‌های استپ.

توضیحات بیت‌ها به‌صورت زیر می باشد:

پروتکل ارتباطی درایوهای سری EZ

در مد RTU، فریم‌های جدید همیشه در انتقال حداقل 3.5 بایت زمان انتظار در استارت دارند..در یک شبکه که از Baud rate برای محاسبه سرعت انتقال استفاده میکند، زمان انتقال 3.5 بایت به سادگی قابل کنترل می‌باشد.

دیتاهای انتقال داده شده به‌صورت: آدرس اسلیو، کد دستور عملیاتی، دیتاها و چک کردن خطای CRC، بایت‌های انتقالی هر فیلد هم به صورت 9...0 و A....F در هگزادسیمال میباشد. دستگاه های شبکه فعالیت‌های ارتباطی باس را در هر لحظه مونیتور می‌نمایند. حتی در زمان تاخیر داخلی.

هنگام دریافت فیلد اول (پیغام آدر  )هر دستگاه شبکه آن بایت را تائید می نماید  .پس از پایان انتقال آخرین بایت ، یک زمان انتقال داخلی بایتی استفاده می گردد تا پایان فریم را مشخص نماید .پس از آن انتقال فریم جدید 3.5 شروع می شود.

اطلاعات یک فریم باید به‌صورت رشته دیتاهای پی در پی انتقال داده شود.اگر یک فاصله 1.5 بایتی قبل از کامل شدن انتقال یک فریم کامل وجود داشته باشد، دستگاه دریافت کننده اطلاعات ناتمام را پاک خواهد کرد. و آخرین بایت را به اشتباه به عنوان آدر  فریم بعدی درنظر خواهد گرفت .همچنین اگر فاصله بین فریم جدید و فریم قبلی کمتر از 3.5 بایت باشد ، دستگاه دریافت کننده آن‌را بخشی از فریم قبلی درنظر خواهد گرفت .هنگام به هم ریختن فریمها، مقدار CRC نهایی اشتباه خواهد بود، که نشان دهنده خطا در ارتباط می باشد.

ساختار استاندارد فریم RTU:

 پروتکل ارتباطی درایوهای سری EZ

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت