گروه فنی مهندسی الکتریکالا

صنعت پلاستیک

 با توجه به کاربرد فراوان پلاستیک‌ و فراورده‌های نفتی در زندگی روزمره و صنایع مختلف درپنجاه سال گذشته، تولید انواع منسوجات و قطعات پلاستیکی گسترش زیادی داشته است. تولید این محصولات کالا به چند روش مرسوم انجام می‌پذیرد. یا توسط دستگاه‌های اکسترودر یا دستگاه‌های تزریق Injection البته روش‌های دیگر به صورت محدود و در موارد خاص می‌باشد.

اکسترودر برای جاهایی که تولید محصول به صورت یکنواخت می باشد استفاده می‌گردد.محصولاتی مانند نخ و شلنگ، سیم، کابل، ورق‌های‌پلاستیکی و... در این گونه تولیدات با توجه به ‌یکنواختی محصول ‌‌و با توجه به قالب، معمولا جریان برق یکنواختی مورد نیاز است و تعداد دفعات روشن وخاموش شدن دستگاه بسیار کم می‌باشد. نوع اینورترهای مصرفی می تواند حتی در مد F/Vاستفاده گردد.استفاده از مد کنترلی وکتور یا کنترل پوزیشن بسیار کم و برای موارد نادر‌می باشد.

دستگاه گرانول نیز نوعی خاصی ازاکسترودرمی باشد که درانتهای قالب تولید، تولید را به قطعات ریز تبدیل می کند. قطعا این‌گونه دستگاه‌ها با توانی بزرگ می‌باشند. مهمترین عامل برای نگهداری اینورترو قطعات برقی برای مصارف فوق توجه به دما و آلودگی محیطی می‌باشد تا اینورترها عمری طولانی داشته باشند.

 صنعت پلاستیک

دستگاه کلندرینگ:

یکی دیگر از انواع دستگاه‌های صنعتی تزریق‌پلاستیک Injection می‌باشد که امروزه با توجهبه هزینه ارزانتر و تولید سریعتر و اشکال پذیری‌پلاستیک نسبت به فلزات در مصارف مختلف استفاده می‌گردد.این‌گونه دستگاه‌ها برخلاف اکسترودر دارای دفعات روشن وخاموش زیاد می‌باشد و چون هرچه ‌تعداد استارت واستوپ بالاتر می رود، مصرف برق و استهلاک مکانیکی نیز به همان نسبت بالا تر می‌رود. استفاده از اینورترهای فرکانسی تا حدودی این مشکل را حل می‌کند. برای اینکه اینورترها را بتوان کنترل نمود باید توسط جریان یا ولتاژ نمونه  به درایو فیدبک داد در این‌گونه مصارف برای تبدیل ولتاژ به جریان یا بلعکس‌ نیاز به کارتی آپشن است.

اگر توان درایو مصرفی هم کمی‌ بالاتر ازجریان نامی در نظر گرفته شود، می توان تعداد استارت و استوپ‌ها را با توجه به نیاز تنظیم نمود‌ تا ‌اصطلاحا دستگاه‌ تنبل نشود.چون مقدار تولید با توان دستگاه نسبت مستقیم دارد.بعضا دیده شده یک کارفرما برای کم کردن هزینه راه اندازی اولیه وخرید دستگاه به پیشنهاد های قیمت کمتر توجهکرده ولی در یک پروسه چند ساله یا حتی چند ماهه از مابه التفاوت تولید کمتر بسیار بیشتر متضررشده است.

امروزه از کلندرهای بزرگ بیشتر در تولید ورق‌ها و فیلم های ترموپلاستیک ‌استفاده می شود. اما آنچه مهم است استفاده غلتک‌ها در بسیاری از فرایندهای تولید از جمله تولید ورق و فیلم میباشد. به‌خصوص در فرایند های تولید ورق که شکل دهی اصلی را غلتک ها انجام می دهند.
در روش‌های مبتنی بر اکستروژن در تولید ورق غلتک ها بصورت‌ های مختلفی مثل کلندرهای سهغلتکی عمودی در extrusion sheet و بصورت سیستم های roll-chill یا rollers casting مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این از انواع کلندرها به عنوان مرحله انتهایی و تکمیل کننده بسیاری از پروسه‌های صنعتی استفاده می‌شود،و اهمیت سیستم‌های غلتکی تا حدی است،که نمی توان‌ بسیاری از صنایع تولیدی از جمله ورق و فیلم‌های پلیمری را بدون آنها تصور کرد.

 بنبوری میکسر الستیک(Mixer Banbury):

یکی دیگراز دستگاه‌هایی که در صنعت تولید پلاستیک استفاده می‌گردد، بنبوری می باشد. چون مواداولیه از مواد طبیعی و مصنوعی می‌باشد. این دستگاه به نسبت‌های مختلف آنها را مخلوط می‌کند تا مورد استفاده قرار گیرند. معمولا جریان راه اندازی و جریان حین کار آن‌ها بالا است و باید اینورتری با مدل مناسب برای این کار در نظر گرفت .

البته انواع مختلف دستگاه‌های دیگر در این صنعت کاربرد دارند. که کاربرد متفاوتی دارند.

 در کلام پایانی  گروه مهندسی بازرگانی الکتریکالا می‌تواند مشاور شما درانتخاب بهترین گزینه‌ها واجرای پروژه‌های شما باشد.

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت