گروه فنی مهندسی الکتریکالا

صنعت سیمان

 سیمان از انواع مصالح پرکاربرد ساختمانی است که به خاطر خاصیت چسبندگی و افزایش استحکام در مجاورت هوا و آب که دوام آن را نامحدود کرده است، مورد توجه بسیاری قرار دارد. سیمان ترکیبی است از آهک (اکسید کلسیم) با سایر اکسیدها نظیر اکسید سیلیسیم، آهن و آلومینیوم که در اثر ترکیب با آب قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و ایجاد جسمی منسجم و یکپارچه را پیدا می کند.    

 تولید سیمان:

روش‌های تولید سیمان به 3 روش تر و نیمه تر و خشک صورت می‌گیرد. این روش‌ها بستگی به غلظت مواد خام و میزان آب مورد استفاده دارد که سیستم تولید در کشور ما غالبا روش خشک می باشد.  

چهار مرحله اصلی در در تولید سیمان به روش خشک وجود دارد:

الف) استخراج مواد اولیه از معدن

ب) خرد کرن و آسیاب کردن مواد خام

ج) ترکیب مواد به نسبت مناسب

د) پخت مخلوط تهیه شده در کوره (سیستم پخت)

ه) کلینکر (به معنای آسیاب کردن محصول پخته شده)

مراحل خط تولید سیمان و دستگاه‌های مورد استفاده در این صنعت:

مواد خام در ابتدا از معادن استخراج شده و سپس با استفاده از دستگاه‌های خردکن سنگ و بالمیل به پودر تبدیل شده و به نسبت لازمدرمیکسربا هم مخلوط شده وبرای حذف مواد آلی موجود، شسته می شود. مواد پودر شده و آب ناشی از شستن، به کانال آسیاب جهت اختلاط فرستاده می‌شود. ماده حاصل چسبناک بوده کهslurry  یا دوغاب نامیده می‌شود و دارای 38 الی 40 درصد آب می‌باشد که در مخازن برای آماده سازی قبل از آسیاب نگهداری می‌شود. در آسیاب کلینکر(سنگ زنی)، آسیاب می‌شوند و در کوره دوار(Rotary kilnمواد تحت حرارت مخلوط شده و دوباره در کولرهای صنعتی خنک می‌شوند و در نهایت دوباره آسیاب شده و در سیلوها ذخیره می‌شوند. در نهایت برای بسته‌بندی با استفاده از نوار نقالهو دستگاه‌های پانچ و دستگاه‌های دوخت و سایر تجهیزات بسته بندی و به مشتری عرضه می‌گردد. 

استفاده از اینورتر در صنعت سیمان:

اینورتر با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی به‌عنوان یک صنعت بزرگ  دارای فناوری روبه رشد و محصولات منعطف برای کلیه بخش‌های  صنایع با سرعت رو به توسعه و ساخت است و با توجه به قابلیت کنترل سرعت و کاهش تلفات جریانی و سایر قابلیت‌هایی که دارد، مورد توجه زیادی قرار گرفته است  جایی که  برای موارد پرکاربرد، اینورترهای مختص با آن  کاربری ساخته شده است. 

صنعت سیمان مهمترین مصرف کننده ضایعات لاستیک است. از ضایعات لاستیک و زباله‌های صنعتی (ضایعات پلاستیکی، کاغذ، منسوجات و غیره) استفاده کرده و حرارت تولید می‌کند . از این رو از صنایع مهم در کاهش مصرف انرژی به شمار می‌آید.

مزایای استفاده از اینورتر در صنعت سیمان:

ارتقاء کوره از حالت مرطوب به خشک و همچنین حرارت دادن به مواد اولیه پس از هر فرآیند، راهکارهایی است که در مجموع مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. از مزایای استفاده از سیستم ارتقا یافته باعث بهبود احتراق، بهینه‌سازی المنت‌های حرارتی و اعمال حرارت غیرمستقیم می‌باشد. مجموع این فعالیت‌ها باعث کاهش مصرف انرژی تا 10% می‌شود.

بازیابی گرما از مرحله خنک‌سازی و همچنین استفاده از این گرما برای تولید برق می‌تواند تا 50% از برق مصرفی فرآیند کلینکر را کاهش دهد. البته در صورتی که خرید تجهیزات مربوطه توجیه اقتصادی داشته باشد.

 فن آوری‌های پیشرفته با پتانسیل بالا  شامل فن‌آوری جذب و ذخیره کربن، کوره‌های با بستر سیال، فن‌آوری‌های پیشرفته خرد شدن و جایگزینی پلیمرهای معدنی به جای کلینکر، راهکارهایی  برای بهبود بیشتر بهره وری انرژی هستند. 

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت