برای انتخاب اینورتر برای یک سیستم آبرسانی یا هر نوع سیستمی که برای انتقال یا گردش آب یا تامین فشار یک سیال به کار می‌رود باید به موارد زیادی توجه نمود .

در ابتدا باید انواع پمپ هارا شناخت:

۱ – پمپ های افقی

۲ – پمپ های عمودی

۳ – پمپ های شناور

۴ – پمپ های کفکش

۵ – پمپ های آب در گردش

۶ – پمپ های خاص

۷ – انواع دیگر پمپ ها

 

  • طبیعتاً هرکدام از انواع الکتروپمپ های فوق دارای ویژگی ها و قابلیت های خاص خود می‌باشند که مبحثی دیگر است و در این جا به آن نمی‌پردازیم و قطعاً متخصصین امر در باره آنها صحبت خواهند نمود. ولی به طور مختصر بگوییم که برای هر پروژه باید از نوعی که بهترین کاربرد و راندمان را از لحاظ فنی و مالی داشته باشد استفاده نمود.
  • درباره راه‌اندازی الکتروموتورهای آسنکرون که روش‌های مختلفی وجود دارد، مانند تک ضرب (مثلث)، دوضرب (ستاره-مثلث)، سافت استارتر و اینورترهای فرکانسی که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود می‌باشند.

ولی استفاده از اینورتر در سیستم‌های پیشرفته سبب شده که قابلیت‌های دیگری که هرروزه بر حسب پیشرفت تکنولوژی لازم به نظر می‌رسد را به سیستم اضافه کنند :

  • قابلیت یا عملکرد کنترل چند پمپ (Multi-pump functionality)

این ویژگی سبب می‌شود در صورتی که یک یا چند پمپ از یک سیستم ایستگاه پمپاژ موازی از کار بیفتد، مجموعه بدون مشکل به کار عادی خود ادامه دهد. این ویژگی سبب می گردد که بر اساس تغییرات فشار یا دبی، تعداد مورد نیاز پمپ های روشن یا دور پمپ‌ها بهینه گردد.

 

اولویت پمپ (Pump priority)

هدف از این ویژگی رسیدن به ماکزیمم صرفه جویی در انرژی است که این امر با روشن کردن پمپ با ظرفیت بالاتر در هنگام نیاز میسر می گردد .

 

پرکردن نرم لوله ها (Soft pipe fill)

با این ویژگی میتوان فشار مناسب برای پر کردن خطوط را به دقت تحت کنترل قرارداد. این مسئله کمک میکند که از فشارهای ناگهانی که باعث به وجود آمدن ضربه )کله قوچی( میگردند جلوگیری شود.

 

محاسبه جریان سنسور (sensorless flow callculation)

اطمینان از میزان آب جاری شده در خطوط بدون نیاز به خرید سنسور اضافه .این ویژگی باعث می شود بدون نیاز به فلومتر فیزیکی و مشکلات نصب ، تنظیمات و نگرانی از دست دادن اطلاعات آن از میزان دبی تامین شده توسط پمپ اطلاع پیدا کرد .

 

(Pump cleaning) پاک کردن پمپ

با استفاده از راه اندازی هجومی بین کمترین و بیشترین سرعت پمپ ، عمل تمیز کردن پروانه انجام می گیرد .این قابلیت باعث می گردد مواد اضافه ای که به پروانه ها و اطراف آن می چسبد جدا شود .و از گیر کردن پمپ و افت فشار جلوگیری گردد.

 

(Quick Ramp) راه اندازی سریع

حفاظت از بلبرینگها و کف گردها در یک پمپ شناور در هنگام راهاندازی نیازمند شیب تند افزایش سرعت میباشد.

به کمک این ویژگی، موتور پمپ میتواند با شیب مناسب به سرعت بهینه رسیده که سبب افزایش عمر موتور میشود.

 

(Dry run protection) حفاظت از خشک شدن

شفت و پروانه پمپ با سرعت بالایی میچرخند و در صورت عدم وجود آب انرژی به صورت گرما آزاد میشود که این امر در طول زمان به قسمت های آببندی مانند اورینگها و سیلهای پمپ آسیب میرساند و طول عمر پمپ را کم می کند که این ویژگی از پمپ در این حالت حفاظت میکند .

 

(Multi-Pump Controller) کنترل چند پمپ

کنترل چندین پمپ به صورت همزمان توسط یک درایو و ثابت نگه داشتن مقدار فشار یا دبی سیستم و کنترل پمپ  PID نرمال پمپ دورمن و پمپ لجنکش به صورت اتوماتیک براساس فیدبک فشار و کنترل تابع کنترل چند پمپ توسط یک اینورتر هزینه اولیه را نیزبه طور چشمگیری کاهش می دهد.

 

(Cavitation) کاویتاسیون

پدیده کاویتاسیون بوجود آمدن حباب( موقعی بوجود میآید که فشار مطلق در ورودی پمپ کمتر یا مساوی فشار بخار مایع می‌گردد) در این حالت مایع بخار میشود، وحبابهای بخار همراه جریان سیال با عبور از پروانه وفشارهای بالا منفجر می گردد. این پدیده در چاههایی که در وردی پمپ به هر علتی مانند گیر کردن سوپاپ یا فشار کم آب و هر علتی که باعث شود فشار آب ورودی کم شود بوجود می آید و باعث ایجاد ارتعاشات و تولید صدای زیادی می‌گردد و علاوه برکاهش بازدهی سیستم و ایجاد صدای نامطلوب باعث خوردگی قطعات داخلی پمپ نیز می‌گردد. یک درایو باید بتواند تا حدود زیادی از این پدیده جلوگیری کند.

 

(Level control) کنترل سطح

یک اینورتر مناسب باید بتواند زمانی که سطح و یا ارتفاع آب ورودی از یک حدی کمتر شد سیستم را قطع یا در پایین ترین حدی از توان قرار دهد تا سطح آب یا ارتفاع آب به حد مجاز برگردد و مجدد ا سیستم را به حالت عادی برگرداند .

 

(Harmonic) هارمونیک

علاوه برمسائلی که ذکر کردیم درایو باید بتواند کمترین هارمونیک را تولید نماید یا در صورت تولید هارمونیک با نصب فیلترها و چوک های مناسب هارمونیک ها در حد استانداردهای لازم کم شود . که این امر احتیاج به تخصص و تجربه لازم می باشد .

 

(Bluetooth & Communication) بلوتوث و پروتکلهای ارتباطی

کنترل از راه دور از الزامات دنیای امروز میباشد تا اپراتور علاوه برحضور در محل با استفاده از کنترل پنل ” بلوتوث دار” بتواند برنحوه کار درایو نظارت مستمر داشته باشد و به علاوه باید بتواند با پروتکل های استاندارد مانند مدباس و ارتباط برقرار نماید. HMI و PLC پروفیباس و غیره، با سایر اجزای کنترلی نظیر و به این شکل کاربر میتواند از اطمینان کارکرد درایو به صورت آنلاین اطلاع داشته باشد.

 

صرفه جویی در انرژی

مصرف بهینه انرژی هم از ضروریات امروزه زندگی می باشد. که استفاده از اینورتر از سی تا هفتاد درصد که بستگی به نوع مصرف دارد. در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. که با توجه به بالارفتن قیمت انرژی هزینه های پرداختی را کم وحتی هزینه های سرمایه گذاری را برمی گرداند و به طبع آن نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست را دارد. زیرا انرژی الکتریکی اکثراً از سوخت های فسیلی بدست می آید که با مصرف کمتر محیط زیست نیز کمتر آسیب می بیند .

 

 نتیجه گیری 

با توجه به مطالب گفته شده لازم است که مصرف کننده اینورتری را انتخاب نماید که بتواند اکثر یا همه قابلیتهای

فوق الذکر را داشته باشد. گروه مهندسی بازرگانی الکتریکالا می تواند در این امر مشاور شما در رابطه با اکثر

کاربردهای اینورتر در صنعت از جمله سیستم های آبرسانی در نواحی مختلف آب وهوایی کشور با انواع مختلف

پمپ‌هاو تنوع گوناگون و کاربردهای مختلف و پیشنهاد و ارائه دهنده بهترین برند و مدل اینورتر برای کار شما و

خدمات پس از فروش آنها باشد .

 


تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت الکتریکالا محفوظ است

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت